Mechanizm crowdfundingu

Crowdfunding wciąż jest zjawiskiem raczej nowym w Polsce. Na świecie narodził się stosunkowo wcześniej, zdobywając błyskawicznie duże powodzenie. Generalnie opiera się na wspieraniu finansowo różnych przedsięwzięć za pośrednictwem Internetu.

crowdfunding ikonografika
Bloger: Rocío Lara
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Sieć WWW jest bowiem aktualnie bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym medium. Internauci tworzą bardzo dużą liczbę, która jest w stanie osiągnąć bardzo wiele przy określonym nakładzie wysiłku. Istota crowdfundingu przejawia się w jak najwyższej liczbie ludzi, którzy postanowią wesprzeć konkretny projekt. Sumy wysyłane przez internautów są bardzo zróżnicowane, bywają niewielkie. Ważne, by na określony cel wpłaty zrobiło jak najwięcej osób. Na portalach do crowdfundingu twórca określonego projektu wyznacza czas, w jakim ma miejsce wspieranie określonej rzeczy. Celem jest zebranie konkretnej sumy w wyznaczonym czasie.

Pomysły finansowane za pomocą crowdfundingu

Praca zespołowa
Bloger: Steven Vance
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Finansowanie społecznościowe jest rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie bardzo różnorodnych celów. Na takich stronach jak polskie indiegogo udzielają się rozmaici użytkownicy, część z nich jest przykładowo artystami, którzy chcą zrealizować własne dzieła z pomocą finansowania internetowego.

Często zdarza się, że w ten sposób muzycy planują zebrać środki finansowe na wydanie debiutanckiej płyty i tylko dzięki tym formom finansowania może im się to udać. Na stronach tego rodzaju można znaleźć też pomysły dotyczące chęci utworzenia własnego biznesu przez niektórych ludzi. Jest też spora część projektów opierających się na zagranicznych podróżach, na które zbierane są środki.

Crowdfunding w Polsce


Jak już było nadmienione w Polsce crowdfunding jest zjawiskiem stosunkowo młodym, lecz rozwija się bardzo prężnie. Na terenie kraju bardzo wielu osobom udało się do chwili obecnej osiągnąć zamierzone cele i spełnić pragnienia dzięki finansowaniu społecznościowemu. Na polski crowdfunding składa się zestaw witryn internetowych, zarówno o charakterze ogólnym, jak i tych, które są typowo przeznaczone do konkretnej dziedziny - polski portal crowdfundingowy. Są więc strony dotyczące tylko przedsięwzięć o charakterze artystycznym, jak również takie, które dotyczą działań charytatywnych. Z najpopularniejszych portali tego typu korzysta kilka tysięcy użytkowników.
2014-08-29 15:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.