Nasze gadżety chronione są przez drobne podzespoły, o których istnieniu nieraz nie mamy najmniejszego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to bardzo malutkie komponenty, których podstawowym przeznaczeniem jest ochrona urządzeń przed przepięciami. Są one obecne w różnych urządzeniach, z którymi mamy styczność codziennie.


sprzęt - migawka
Bloger: Arkadiusz Sikorski
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej większość z nas nawet nie ma pojęcia o ich istnieniu, mimo, że pełnią tak istotną funkcję. Najpowszechniejszym urządzeniem, w którym stosuje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te niewielkie komponenty odznaczają się tym, że ich wartość rezystancji zmniejsza się równolegle ze zwiększaniem się napięcia. Są one więc zwykłymi bezpiecznikami. (Sprawdź dalej) Jeśli napięcie przepływające poprzez warystory jest zbyt wielkie, przejmują one sygnał elektryczny, co sprawia, że nasze urządzenie prawdopodobnie się wyłączy. Jest to świetna ochrona przed przepięciami, które w innym wypadku mogłyby zagrozić naszemu urządzeniu. Jeżeli chcemy nabyć warystory to nie ma z tym najmniejszego kłopotu – wystarczy zaglądnąć do Internetu, otworzyć przeglądarkę i wpisać odpowiednie słowo kluczowe, a dostaniemy mnóstwo rezultatów, które mogą nas zaciekawić. W Internecie działa wiele sklepów posiadających w ofercie warystory.

sprzęt - zbliżenie
Bloger: wiktor jedrzejczak
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi przedmiotami, w których instaluje się te maleńkie podzespoły. Wykorzystuje się je także do ochrony linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym przypadku ich zadaniem staje się chronienie aparatów telefonicznych, routerów oraz najróżniejszych gadżetów przyłączonych do linii telefonicznej. W dodatku warystory pełnią również rolę odgromników i używane są jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Obecnie wytwarzane są przeważnie ze ściśniętych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w pastylkę. Bliźniaczym modułem jest termistor, jednakże w jego wypadku opór w dość znacznej mierze jest uzależniony od temperatury. Używa się ich nadzwyczaj często w bateriach smartfonów, by je zabezpieczyć np. przed nazbyt szybkim ładowaniem.


Inne artykuły

Wszelkie informacje przekaże nam strona Patron Service

strony internetowe
Bloger: SkullSpace Winnipeg
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przeróżnych informacji trzeba poszukiwać w internecie Może się okazać, że będziemy potrzebowali jakichś danych, albo zwyczajnie zaciekawimy się pracą jakiegoś zakładu oraz będziemy chcieli się dokładniej dowiadywać czegoś więcej na jej temat. Wtedy najlepiej wykonamy, jeśli zajrzymy do internetu, gdyż to właśnie tam najprędzej, w dowolnej chwili będziemy mogli zyskać wszystkie najistotniejsze wiadomości, a co się z tym łączy, będziemy mieli gwarancję, że wszelkie zamieszczone tam dane będą rzetelne oraz odpowiednie ze stanem autentycznym.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.