Dzięki energii elektrycznej mamy teraz możliwość życia na poziomie, o którym mogli tylko śnić nasi pradziadowie

Wyrazy energia elektryczna mają dla nas, obywateli współczesnego świata, magiczne znaczenie, pomimo tego że właściwe nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy. Zabieganie w zwykłym życiu oraz nawał obowiązków zawodowych i tych prywatnych powodują, że nie dostrzegamy tych dobrodziejstw, jakie wypływają z wykorzystywania sprzętów działających na energię elektryczną. Po prostu wchodzimy do pokoju i włączamy telewizor, żeby oglądnąć Wiadomości. Pewien dramat zaczyna się dopiero wtedy, gdy następuje przerwa w dostawie prądu z powodu bieżących napraw lub w wyniku potężnego gradobicia.

Tuż po wojnie cały kraj został pokryty liniami wysokiego napięcia. Jednakże okazuje się, że to nie wystarcza, aby zwykły obywatel miał energię elektryczną w swoim lokalu mieszkalnym. Niezbędne bywają takie urządzenia jak transformatory, które obniżają napięcie, żeby prąd nie uszkodził maszyn, których używamy na co dzień, czyli np. ekspresu do kawy lub tostera. I w tym przypadku także nie pamiętamy o tych jakże pożytecznych urządzeniach do obniżania napięcia.

wnętrze konsoli playstation
Bloger: nsr1986
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Z kolei transformatory sieciowe montuje się w różnego typu sprzętach, które działają na prąd. Przy czym należałoby nadmienić, że zasada działania pozostaje niezmienna. Do eksplikacji tego zjawiska fizycznego trzeba odwołać się do reguł rządzących przyrodą, a konkretniej, do prawa Ohma. W myśl tej normy natężenie bywa wprost proporcjonalne do napięcia, a w praktyce staje się ten fakt o tyle ważny, że pozwala przesyłanie energii na duże odległości bez większych strat. A transformatory sieciowe, które odnajdziemy w urządzeniach elektrycznych pełnią nieco odmienną rolę (www.mselektronik.pl). Mianowicie, sprzęt elektroniczny pozostaje tak delikatny, że mógłby z łatwością ulec awarii, jeśli napięcie prądu byłoby zbytnio wysokie, stąd rola transformatorów jest nie do oszacowania.
Każde urządzenie, które ma cokolwiek wspólnego z prądem elektrycznym jest mało odporne na wyładowania atmosferyczne. Burza z grzmotami może wyrządzić dużo szkód i spalić tak niewielkie transformatory sieciowe, jak i zakłócić pracę większych urządzeń.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.