Rozproszone przetwarzanie informacji

Od lat toczą się prace mające na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie komputera kwantowego. Ma być on mniej kosztowny od dotychczas wykorzystywanych superkomputerów, a przez jego ogromną moc obliczeniową będzie on ogromnie przydatny w kryptografii i przetwarzaniu danych.

Komputer all-in-one Wind AE2220
Bloger: 4Press.pl
Zaczerpnięte z: 4Press.pl
Do tej pory do tego rodzaju operacji stosowano bardzo kosztowne superkomputery, technologia narzuca jednak swego rodzaju ograniczenia na takie maszyny. Zawiłe obliczenia nadal zabierają superkomputerom wiele lat. Ostatnio opracowano niezwykłą metodę przetwarzania danych – przetwarzanie rozproszone. Obliczenie jest w takiej sytuacji podzielone między uczestniczące w projekcie maszyny, a całość danych jest zbierana w tzw. chmurze.

Naukowe wykorzystanie chmury

Daje to opcję grupowania w sieć kilka zaawansowanych maszyn, czy nawet ogromną liczbę zwykłych, domowych komputerów. Osobom uczestniczącym w projektach badawczych zostają rozesłane pakiety danych, które ich komputery przetwarzają, później przetworzone informacje są wysyłane na jeden serwer, gdzie są łączone. Szkoły wyższe i stowarzyszenia uniwersyteckie namawiają do współpracy w projektach badawczych.

Time sheet
Bloger: OTA Photos
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Oprogramowanie kierujące całą operacją jest dostępne darmowo w internecie, należy tylko wyszukać w Internecie hasło „cloud computing”, żeby zdobyć kompletne instrukcje. Aktualnie trwające projekty dotyczą głównie zagadnień z zakresu chemii, fizyki, matematyki i astronomii. Uczestnik za wzięcie udziału w programie dostaje wirtualne punkty i jest na bieżąco informowany o postępie badań.

Komercyjne wykorzystanie chmury

Firmy działające w branży IT błyskawicznie znalazły komercyjne wykorzystanie dla technologii chmury. Zrezygnowano z rozpowszechniania profesjonalnego oprogramowania na fizycznych nośnikach za jednorazową opłatą rzędu kilku tysięcy złotych. Dotyczy to w dużej mierze oprogramowania graficznego i edytorskiego. W miejsce tego stworzono usługę abonamentową, która opiera się na wykorzystywaniu oprogramowania będącego się w wirtualnej chmurze, po wpłaceniu odpowiedniej kwoty.

Jest to rozwiązanie, które umożliwia zapobieganie piractwu komputerowemu, na czym zyskuje cała infrastruktura IT. Wynajem oprogramowania jest bowiem korzystny finansowo dla obu stron korzystających z tego rozwiązania.


Inne artykuły

Jeśli poszukujesz ekonomicznych rozwiązań i świeżych pomysłów na biznes, zdecyduj się na przetwarzanie w chmurze

Praca na komputerze
Bloger: Abd allah Foteih
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Założenie przedsiębiorstwa łączy się z mnogimi, często znacznymi kosztami. Właściciele szukają skutecznych metod, które płatności pozwolą zminimalizować. W niektórych przypadkach ekonomiczne rozwiązanie może wiązać się ze pogorszeniem jakości usług proponowanych przez przedsiębiorstwo. Na szczęście nie zawsze tak jest i można opracować metodę oszczędności, która da przedsiębiorstwu same korzyści.
2013-11-26 10:32
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.