Projektowanie aplikacji na telefon. Co warto znać o tym? Czemu to jeden z dynamiczniejszych obszarów?

To można już powiedzieć z przekonaniem – nadchodzi era gadżetów mobilnych. Odkąd na sklepowych półkach zjawił się smartfon, świat zmienił się całkowicie. Jeszcze na początku stulecia komórka służyła jedynie do komunikowania się z ludźmi.


komórka
Bloger: mobilyazilar
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Naturalnie przeciętna komórka posiadała jeszcze inne funkcjonalności, takie jak na przykład notatnik, ale nie była to istota jego działania. Bardziej rozbudowane modele umożliwiały korzystanie z internetu, jednak to było niewygodne. Rewolucja zjawiła się wraz ze smartfonami – aparatami, które są w zasadzie małymi komputerami. To oznacza, że na przeciętnym smartfonie można wygodnie przeglądać internet, oglądać klipy filmowe oraz odpalać programy.

To właśnie opcja zainstalowania rozmaitych programów, które optymalizują funkcjonalność aparatu, jest najistotniejsza w smartfonie. Trudno w tym miejscu wypisać wszystkie dostępne teraz programy mobilne – jest ich mnóstwo. Ich popularność wzrosła, kiedy premierę miał tablet – mobilny komputerek o lepszym wyświetlaczu od typowego smartfona, wyróżniający się też większą wydajnością. Tablety i nowoczesne telefony komórkowe wykazują pewną cechę wspólną – działają pod tymi samymi OS-ami, co sprawia, że apki na smartfona da się wgrać na tablecie.

Pisanie aplikacji na standardowe komputery nie jest już takie dochodowe jak kiedyś. Dziś dużo zyskowniejszym wyzwaniem stało się projektowanie aplikacji mobilnych (np. z jojomobile). Dużym uproszczeniem dla programistów jest to, że najczęściej napisane programy są zamieszczane w repozytoriach aplikacji. W ten sposób użytkownicy z całego świata wyszukują i instalują programy na swoich gadżetach przenośnych. Taki zbiór to też dobra sprawa dla posiadaczy smartfonów i tabletów – wszelkie dostępne w sprzedaży programy są skanowane przez zarządców, dlatego ryzyko przygarnięcia groźnego wirusa jest niewielkie.
2013-11-27 14:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.