Nurt w sztuce i projektowaniu przemysłowym

Mimo, że art deco, jako styl w sztuce rozwinęło się w wielu państwach równolegle, to metropolią jego był Paryż. Dopuszcza się, że oczywiście w tym miejscu działali czołowi reprezentanci ruchu i powstawały w największym stopniu intrygujące obrazy i akty.
W latach 20. i 30. XX wieku art deco zdominowało niemalże każdą dziedzinę życia człowieka. Kierunek ten dominował zarówno w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, jak i we wzornictwie seryjnym, ozdób pomieszczeń i modzie.

Sztuka art deco charakteryzuje się przede wszystkim prostolinijnością i geometryzacją gatunku, kontrastową kolorystyką, konfrontowaniem płaszczyzn, czerpaniem weny z rozmaitych epok.

obrazy w stylu art deco
Bloger: Roman Boed
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Art Deco to kierunek o wielu twarzach - więcej na ten temat. Wyzwolone kobiety, luksusowe transatlantyki, okazałe metropolie, cudowne drapacze chmur. Epoka zbytku, osobliwej elegancji i opętańczej zabawy. Epoka Art Deco, styl międzywojnia dopadł cały glob i wszelkie dyscypliny sztuki, od malarstwa i rzeźby, po architekturę, dekoracje wnętrz, modę, kinematografie i fotografie. Był to okres wielkich przemian technologicznych, publicznych i dyplomatycznych. Epoka wielkich kontrastów i wizji złowrogich. W owym czasie, masową produkcję i konsumpcję wspomogły znakomite procedury promocyjne. Od zamożnej dziewczyny upiększającej własny paryski apartament, do urzędniczki pracującej na poczcie, każdy pragnął posiadać atrakcyjne najnowocześniejsze przedmioty. Geometryczna prostata, klasa modeli i umiarkowany motyw zdobniczy, to symbole epoki. Dbano o każdy składnik, a każdy wzór wykańczano do perfekcji. W Polsce inspiracją dla sztuki ozdobnej Art Deco, była sztuka współczesna, którą jednoczono z tradycją klasyczną i miejscową.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.